Zabytki i ciekawe miejsca Zabytki i ciekawe miejsca

Tablica o. Josefa Kentenich

W 2014 roku przypadała 100. rocznica powstania Ruchu Szensztackiego, katolickiego ruchu odnowy, znanego już w 90 krajach. Spośród 200 kaplic Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, które budują uczestnicy Ruchu, sześć znajduje się na terenie Polski a jedna z nich od 1991 roku w Koszalinie - na Górze Chełmskiej. Ta jako jedyna została poświęcona przez papieża św. Jana Pawła II.
Założyciel Ruchu, Josef Kentenich, zetknął się z młodym wówczas księdzem Ignacym Jeżem w obozie koncentracyjnym w Dachau, dokąd trafił w styczniu 1941 roku po uwięzieniu przez Gestapo. Gdy w 1990 roku Górę Chełmską przekazano na powrót Kościołowi, ówczesny biskup koszalińsko-kołobrzeski Ignacy Jeż sprowadził tu siostry szensztackie, które do dziś opiekują się sanktuarium. Ruch Szensztacki tworzą kapłani, siostry, rodziny, kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci. Nazwa Ruchu pochodzi od niemieckiego miasta Schoenstatt, gdzie powstał. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do Ruchu należy około 300 osób.
Josef Kentenich przebywał w lipcu i sierpniu 1917 roku w Kołobrzegu, w sanatorium przy parafii św. Marcina, zwanej wówczas Kołobrzeskim Watykanem. Do dziś przetrwała jedynie szkoła i plebania przy ul. Zwycięzców 12, należące do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W setną rocznicę Krajowe Centrum Ruchu Szensztackiego ufundowało tablicę pamiątkową, która zawisła w dzisiejszym kościele św. Marcina, znajdującym się przy ulicy Portowej. Jest to druga z siedmenastu planowanych tablic w miejscach na terenie Polski, gdzie o. J. Kentenich działał. W sumie utworzą szlak pielgrzymkowy śladami założyciela Ruchu Szensztackiego. Ojciec Kentenich urodzil się w 1885 roku, zmarł w 1968. Już w 1975 rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x